Fatima Keita și Vlad Breazu au câștigat Campionatul Național Individual de Vară U14

21.05.2017

Participare excepțională pe terenurile de la Centrul Național de Tenis din cadrul FRT, la ediția 2017 a Campionatului Național Individual de Vară U14, un bun prilej de a vedea la lucru tot ce are mai bun tenisul românesc la această categorie de vârstă.

Turneul fetelor a fost unul foarte puternic, dovadă și faptul că în semifinalele probei de simplu s-au calificat primele patru favorite. Campioana din acest an este Fatima Ingrid Keita, de la CS Dinamo București, care a trecut, în finală, cu 6-4, 6-0 de principala favorită a competiției, Alexandra Petric, de la CSA Steaua București.

În meciul pentru medaliile de bronz s-a impus Francesca Feodorov, de la CS Știința Constanța, cap de serie nr. 4, care a dispus cu 6-4, 6-3 de Vanessa Popa Teiușanu, de la CSA Steaua București, cap de serie nr. 2.

Echilibrat  fost și turneul băieților, cu multe meciuri de trei seturi, toți cei patru semifinaliști fiind, de asemenea, capi de serie. Ediția din acest an a fost câștigată de Vlad Breazu, de la CS Dinamo București, cap de serie nr. 2, care s-a impus cu 6-2, 7-6(1), în fața favoritului nr. 6, Mihnea Zaharia, tot de la CS Dinamo București.

În meciul pentru locul 3, unul foarte disputat, s-a impus favoritul nr. 5, Adrian Gheorghe, de la Clubul Sportiv Municipal Brăila, care l-a învins cu 4-6, 6-4, 6-1 pe Răzvan Aghion, de la CS CFR Iași 2002, cap de serie nr. 4.

În turneele de dublu s-au impus, de asemenea, favoriți: Francesca Feodorov și Vanessa Popa Teiușanu, cap de serie nr. 1, au trecut cu 3-6, 7-5, 11-9 de Silvia Costache (CSS Mircea Eliade București)/Maria Moglan (AS CS AS Club Politehnica București), în turneul fetelor, în vreme ce Adrian Gheorghe și Răzvan Aghion, cap de serie nr. 2, au câștigat proba de dublu a băieților după o victorie cu 6-3, 6-3 în fața favoriților nr. 3, Andrei Voican (CS Târgoviște)/Mhnea Zaharia.

De menționat, de asemenea, că antrenorul federal Radu Bădin a fost directorul acestui turneu, arbitrul principal fiind Vladu Sergiu.