Câștigătorii Circuitului Național FRT Aquavia - Trofeul Alex Nicholas, la categoria U12

25.07.2024

AS Club Sportiv Tenis Club Alex Nicolas Buzău a găzduit, în perioada 20-24 iulie a.c., întrecerile din cadrul Circuitului Național FRT Aquavia - Trofeul Alex Nicholas, la categoria U12.

La simplu băieți, victoria i-a revenit lui Andrei Griguță (CS Sportul Studențesc), care l-a învins în finală pe Mateo Andrei Bocăneală (CS Major București), cu scorul de 6-1, 6-3, în timp ce pe locul 3 s-a clasat Matei Croitoru (CS Major București).

La simplu fete, Ana Sofia Dănilă (ACS Moldosport Bacău) a trecut în finală, cu un dublu 6-4, de Katya Repetto (CS Arc Pro Tenis), locul 3 revenindu-i sportivei Maia Ioana Munteanu (CSS Slobozia).

La dublu băieți trofeul a fost cucerit de Mateo Andrei Bocăneală / Matei Croitoru, finaliști fiind Andrei Griguță și Coman Ruan Ștefan (CS Major București), în timp ce la fete s-au impus Munteanu Maia Ioana / Anastasia Nica (CS Dinamo București), care au învins în finală perechea Diana Cristina Munteanu (CS Dinamo București) / Katya Repetto, scor 6-2, 6-1.

Sportivii clasați pe podium au premii din partea Aquavia (sponsorul Circuitului Național FRT), dar cupe și diplome din partea organizatorilor.

Turneul de la Buzău a fost o reușită la care și-au adus contribuția Neculai Cojocaru - Directorul competiției și Narcis Nica, reprezentantul clubului gazdă, Alex Nicholas.