Ioana Maria Șandru și Erich Andrei Pop - dublu campioni la Circuitul Național FRT Aquavia U16 de la Târgu Jiu

18.07.2024

Circuitul Național FRT Aquavia, la categoria de vârstă U16, care a avut loc la ACS Florin Mergea Tennis Academy din Târgu Jiu, și-a desemnat câștigătorii.

La simplu fete, victoria i-a revenit sportivei Ioana Maria Șandru (Asociația Sportivă Tenis Club Dura), care s-a impus în finală, scor 6-3, 6-4, în fața Alessiei Bojin (CS Alessio Pascali).

La simplu băieți, reprezentantul gazdelor, Pop Erich Andrei (ACS Florin Mergea Tennis Academy), l-a învins în ultimul act al competiției pe Rus Apan Șerban (Asociația Club Sportiv Orizont), cu un dublu 6-3.

În proba de dublu fete, care s-a desfășurat în sistem șah de 3, pe primul loc s-a clasat echipa formată din Ioana Maria Șandru (Asociația Sportivă Tenis Club Dura) / Irina Crețan (TC Wilsor București), iar pe poziția secundă s-a situat perechea Munteanu Anastasia / Petcu Maria Tania (ambele de la ACS Florin Mergea Tennis Academy).

La dublu băieți, s-a impus echipa Rus Apan Șerban (Asociația Club Sportiv Orizont) / Pop Erich Andrei (ACS Florin Mergea Tennis Academy).

Directorul de turneu al Circuitului Național FRT Aquavia de la Târgu Jiu a fost George Cosma, în timp ce arbitru principal a fost Lucian Ghia.