Câștigătorii turneului ITF J30 Târgu Jiu, Florin Mergea Tennis Academy Trophy powered by UnicreditBank

16.06.2024

Turneul ITF J30 Târgu Jiu, Florin Mergea Tennis Academy Trophy powered by UnicreditBank, rezervat categoriei de vîrstă U18, s-a încheiat, 3 din cele 4 probe fiind câștigate de către sportivi din România.

La simplu fete, Iulia Buculei a fost campioană, locul al doilea fiind ocupat de către Gloria Pop.

La simplu băieți, finala s-a jucat între primii doi favoriți, Radu Constantin învingându-l cu un dublu 6-2 pe Xxx Pratyaksh.

La dublu fete, s-au impus perechea Iulia Buculei/Manuela Vieira, care a trecut în finală de cuplul Clara Adăscăliței/Ana Chiriță.

La dublu băieți: perechea italiană Alessio Belestieri/Gioele Cereli s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4 în fața cuplului David Guță/Pratyaksh Xxx.

Turneul de la Târgu Jiu, al cărui director a fost Ștefan Pițian, s-a desfășurat în perioada 11-16 iunie a.c.