Sportivii români au câștigat toate trofeele la Team Montage International Championships Tennis Europe U14. David Cercel - dublu campion

09.06.2024

Tenis Club Stănică a gazduit, în perioada 1-8 iunie 2024, turneul Team Montage International Championships Tennis Europe U14, la care sportivii din țara noastră au cucerit toate trofeele, atât la fete, cât și la băieți.

La simplu băieți, campion a devenit David Cercel, care l-a învins în finală pe Tudor Preda, cu scorul de 6-4, 6-1.

La simplu fete Alexia Brabete a dispus în finală de Patricia Cruciat, cu 6-3, 6-1.

La dublu băieți, s-au impus campionii en-titre ai României, David Cercel / Patrik Bolduț, care au învins în finală perechea David Arcip / Tudor Preda, cu un dublu 6-4.

La dublu fete, victoria revenit cuplului Sara Bujor / Ilinca Nita, învingătoare cu 6-7, 6-3, 10-6 în partida cu Alexia Enache/Maria Petrache Bozu.

Sponsorul principal al turneului a fost compania Team Montage Craiova, iar sponsorul Circuitul Internațional pentru Juniori este Hidroelectrica.

La buna desfășurare a competiției și-au adus aportul Directorul de turneu - Victor StănicăSebastian Sofronie - Supervisor, în timp ce asistența medicală a fost asigurată de KinetoPlus Craiova.