Ana Bogdan și Irina Camelia Begu s-au calificat în turul 3 la Roland Garros

31.05.2024

România are două jucătoare calificate în turul al treilea pe tabloul de simplu al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce Ana Bogdan și Irina Camelia Begu s-au impus în partidele jucate în manșa secundă, ambele făcând pași importanți în drumul spre Jocurile Olimpice, chiar de la Paris!

Ana Bogdan, locul 64 WTA, a învins-o în turul doi pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, numărul 22 mondial şi cap de serie 20, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 38 de minute.

În turul următor, Ana Bogdan o va întâlni pe favorita 15, Elina Svitolina (Ucraina, 19 WTA). Cele două sportive au mai fost adversare o dată, în Billie Jean King Cup, tot în 2024, când Ana s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, contribuind la calificarea la turneul final, de la Sevilla, al echipei României.

La rândul său, Irina Camelia Begu, locul 127 WTA, a trecut în runda secundă de favorita 27, Linda Noskova, din Cehia, numărul 29 mondial. Begu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2, într-o oră şi 15 minute.

În runda următoare, Irina o va întâlni pe câştigătoarea meciului Varvara Gracheva (Franţa, 88 WTA) - Bernarda Pera (SUA, 80 WTA).